O tym co mówi o nas mowa ciała…

Witam, mam na imię Marek. Na swoim blogu będę pisał o typowo męskich rzeczach. Moją pasją jest sport i psychologia i to właśnie o tej tematyce będzie większość postów. Zapraszam do czytania.

W swoim pierwszym poście chciałbym poruszyć pewien temat z zakresu psychologii. Mianowicie chcę zwrócić uwagę na coś takiego jak mowa ciała. No właśnie, czy większość ludzi zdaję sobie sprawę z tego jak komunikacja niewerbalna wpływa na ich relację z otoczeniem? Czy jest ona świadoma czy bardziej podświadoma a może całkowicie poza naszą kontrolą? I czy właściwie może ona być w pewien sposób wykorzystywana do świadomej manipulacji?

Okazuję się, że komunikacja niewerbalna w czasie rozmowy jest równie ważna jak to co mówimy do naszego rozmówcy. Są to określone gesty, które bardzo często zdradzają to co na prawdę myślimy. Uważnie obserwując osobę z którą prowadzimy konwersację możemy już bardzo dużo wywnioskować z samego jej zachowania. Nawet jeśli nie wiele mówi. To w jaki sposób trzyma dłonie (przykładowo skrzyżowane na piersiach ręce świadczą o tym, że dana osoba jest zamknięta w sobie lub czuję się dość niekomfortowo rozmawiając z nami). Istotny jest też sposób gestykulacji dłońmi podczas mówienia. Wiele powiedzą nam również oczy naszego rozmówcy. Niewiele osób wie, że źrenice znacznie powiększają się pod wpływem silnych emocji. Znając te kilka zasad i dokładniej zagłębiając się w temat, możemy wykorzystać taką obserwację do tego by w określony sposób poprowadzić naszą rozmowę. Najwięksi biznesmeni i ludzie sukcesu bardzo dobrze znają te zasady i często wykorzystują je w swoich negocjacjach. Nasz wizerunek nie zależy tylko od tego jak wyglądamy czy co mamy do powiedzenia ale w dużej mierze zależy od tego jaką mamy postawę ciała. Jeśli jesteśmy wyprostowani a głowę trzymamy prosto i dodatkowo w czasie rozmowy, patrzymy naszemu odbiorcy w oczy, wtedy jesteśmy od razu postrzegani jako osoby bardziej pewne siebie i zdecydowane. Myślę, że warto się nad tym zastanowić.

komunikacja

Pozdrawiam. Marek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s